Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce została założona w 1952 roku jako instytucja oświatowa. Jej głównym celem jest wspieranie procesu kształcenia oraz doskonalenia nauczycieli, co czyni ją kluczowym elementem systemu edukacyjnego.
Placówka ta nie tylko obsługuje nauczycieli, ale również udziela wsparcia dla szkół, w tym bibliotek szkolnych, a także innych instytucji oświatowych. Dodatkowo, angażuje się w pomoc dla zakładów kształcenia nauczycieli oraz różnych form doskonalenia zawodowego nauczycieli.
W zbiorach Biblioteki znajdują się głównie publikacje dotyczące pedagogiki oraz dziedzin pokrewnych, co zapewnia odpowiednie materiały dla wszystkich tych, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności pedagogiczne.
Historia
„Placówka, jaką jest Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, zainaugurowała swoją działalność jako jedna z 28 bibliotek powiatowych, które pojawiły się w latach 1950-1959, pozostając pod opieką Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Wpis do księgi inwentarzowej został dokonany 20 grudnia 1950 roku, lecz rok 1952 uznawany jest za datę powstania biblioteki, nazywaną tak z chwilą pierwszych odwiedzin czytelników. Eugenia Olszewska, jako organizator i pierwszy pracownik biblioteki, rozpoczęła trudne początki w warunkach braku samodzielnego lokalu. Współdzieliła pomieszczenia z Biblioteką Przykładową.
Dopiero w 1953 roku udało się uzyskać przestronny lokal z Związkiem Nauczycielstwa Polskiego przy ulicy Kościuszki 15 (dzisiaj Kościuszki 21), w którym placówka funkcjonowała do 1975 roku.
Zmiany administracyjne w 1975 roku, wraz z powstaniem województwa ostrołęckiego, przyczyniły się do przekształcenia biblioteki w Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką. Od tego momentu zasięg działalności rozszerzył się na miasto Ostrołękę oraz inne tereny województwa ostrołęckiego. Pozostałe powiatowe biblioteki pedagogiczne w regionie zaczęły pełnić funkcje filii tej placówki (m.in. w Makowie Maz., Ostrowi Maz., Przasnyszu i Wyszkowie).
Po trzech miesiącach oczekiwania, biblioteka przeniosła się do lokalu ZNP przy ul. Kolberga 6, a następnie w 1976 roku do budynku po Szpitalu Powiatowym przy ulicy Szpitalnej 35 (dzisiaj siedziba Starostwa Powiatowego).
W 1981 roku biblioteka znowu zmieniła lokalizację, przeprowadzając się do nowych pomieszczeń przy ul. Artyleryjskiej 15 (obecnie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”). Kolejne przeniesienie miało miejsce w 1985 roku, kiedy to placówka osiedliła się w budynku przy ul. Traugutta 7 (po Komitecie Miejskim PZPR), który od 1988 roku dzieliła ze Szkołą Muzyczną, obecnym właścicielem tej lokalizacji.
Od 1995 roku bibliotekę ulokowano w piętrowym budynku przy ul. Świętokrzyskiej 2. Natomiast w 1999 roku, w wyniku reformy administracyjnej, utraciła status wojewódzkiej, a organem prowadzącym stał się Samorząd Województwa Mazowieckiego. W 2005 roku Dział Informacyjno-Bibliograficzny oraz Czytelnia przeniosły się do wynajętego lokalu przy ul. Kilińskiego 4.
W maju 2011 roku miała miejsce kolejna zmiana siedziby biblioteki, która obecnie znajduje się przy ul. Piłsudskiego 38 w Ostrołęce.
Zbiory
Biblioteka gromadzi różnoprawne zbiory, w tym książki, czasopisma oraz inne dokumenty, które odpowiadają na potrzeby samokształcenia oraz szkolenia nauczycieli. Działa zgodnie z wymaganiami, które wynikają z procesu edukacyjnego i wychowawczego prowadzonego w szkołach oraz placówkach oświatowych.
W procesie zbierania materiałów, szczególny nacisk kładzie się na:
- literaturę z dziedziny pedagogiki i niejako powiązanych nauk,
- publikacje naukowe oraz popularnonaukowe dotyczące różnorodnych dziedzin wiedzy uwzględnionych w ramowych planach nauczania,
- literaturę piękną oraz teksty kultury, znajdujące się w przepisach dotyczących podstaw programowych przedszkolnego wychowania oraz ogólnego kształcenia w różnych typach szkół,
- piśmiennictwo poruszające tematykę bibliotekoznawstwa i informacji naukowej,
- podręczniki szkolne oraz przykładowe programy nauczania i wychowania przedszkolnego,
- materiały informacyjne na temat kierunków realizacji polityki oświatowej państwa ustalanej przez kuratorów oświaty i ministra oświaty, obejmujących także zmiany w systemie oświaty,
- literaturę i inne materiały, które wspierają szkoły w realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych oraz opiekuńczych,
- materiały dotyczące udzielania wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dzieciom, młodzieży oraz ich opiekunom i nauczycielom.
Na koniec 2019 roku, zasoby biblioteki obejmowały ponad 89 tysięcy pozycji, w tym:
- 66100 woluminów książek,
- 77 tytułów czasopism,
- 1555 kaset magnetofonowych,
- 9357 płyt DVD,
- 4 płyty Blu-Ray,
- 412 dokumentów elektronicznych,
- 850 dokumentów dźwiękowych,
- 576 książek mówionych,
- 83 zbiory ilustracyjne,
- 141 pomocy dydaktycznych.
Struktura
Organizacja biblioteki pedagogicznej w Ostrołęce została starannie przemyślana, aby skutecznie odpowiadać na potrzeby lokalnej społeczności edukacyjnej.
- dział gromadzenia i opracowania zbiorów,
- dział udostępniania zbiorów,
- dział informacyjno-bibliograficzny i czytelnia,
- dział zbiorów specjalnych,
- dział organizacyjno-administracyjny.
Usługi
W Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce oferowane są różnorodne usługi mające na celu zaspokojenie potrzeb jej użytkowników. Udostępnianie zbiorów odbywa się na kilka sposobów:
- zbiory mogą być wypożyczane na zewnątrz, w tym Wypożyczalnia i Dział Zbiorów Specjalnych,
- można korzystać z nich bezpośrednio w Czytelni, w ramach weekendowych oraz nocnych wypożyczeń,
- dostępna jest również wypożyczalnia międzybiblioteczna,
- ACADEMICA – Cyfrowa Wypożyczalnia Międzybiblioteczna Książek i Czasopism Naukowych,
- IBUK libra – Czytelnia Książek Elektronicznych.
Działalność Informacyjno-Bibliograficzna obejmuje szereg aktywności, takich jak:
- opracowywanie tematycznych zestawień bibliograficznych,
- przygotowywanie Serwisu Prasowego,
- udzielanie informacji bibliograficznych i pokrewnych,
- prowadzenie bazy artykułów z czasopism,
- popularyzacja zbiorów przez organizowanie wystaw nowości oraz ekspozycji tematycznych.
W ramach Działalności Dydaktyczno-Metodycznej biblioteka organizuje:
- szkolenia dla użytkowników,
- warsztaty i spotkania autorskie dla nauczycieli,
- zajęcia biblioteczne oraz warsztaty dla uczniów,
- konkursy promujące bibliotekę i rozwój czytelnictwa,
- indywidualne konsultacje dla bibliotekarzy szkolnych.
Dodatkowo, Usługi Reprograficzne są dostępne dla czytelników zarejestrowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrołęce oraz jej filiach, które znajdują się w Makowie Maz., Ostrowi Maz., Przasnyszu i Wyszkowie. Biblioteka zapewnia także stanowiska komputerowe z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Filie
Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce posiada rozbudowaną sieć filii, które obsługują różnorodne potrzeby lokalnej społeczności. Przedstawiamy poniżej listę tych placówek.
- filia w Makowie Mazowieckim,
- filia w Ostrowi Mazowieckiej,
- filia w Przasnyszu,
- filia w Wyszkowie.
Publikacje
W tej sekcji przedstawiamy wybrane publikacje dotyczące działalności Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce.
Jedną z istotnych pozycji jest praca zatytułowana 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, której autorami są Bożena Olkowska-Balcerzak, Edyta Dobek oraz Edyta Rogala. Publikacja została wydana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce i opublikowana przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika w 2012 roku.
Przypisy
- Usługi [online] [dostęp 01.11.2020 r.]
- Sprawozdanie statystyczne z działalności BP w Ostrołęce w 2019 roku
- Statut Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce 2017
- BożenaB. Olkowska-Balcerzak BożenaB., EdytaE. Dobek EdytaE., Kalendarium Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce 1952-2012 [online] [dostęp 13.01.2020 r.]
- Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Ostrołęce. 1975-1998, [w:] BożenaB. Olkowska-Balcerzak BożenaB., EdytaE. Dobek EdytaE., EdytaE. Rogala EdytaE., 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, Ostrołęka: Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, 2012
- Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce. 1999-2012, [w:] BożenaB. Olkowska-Balcerzak BożenaB., EdytaE. Dobek EdytaE., EdytaE. Rogala EdytaE., 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, Ostrołęka: Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, 2012
- Pedagogiczna Biblioteka Powiatowa w Ostrołęce. 1952-1975, [w:] BożenaB. Olkowska-Balcerzak BożenaB., EdytaE. Dobek EdytaE., EdytaE. Rogala EdytaE., 60 lat Biblioteki Pedagogicznej w Ostrołęce, Ostrołęka: Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika, 2012
Pozostałe obiekty w kategorii "Inne obiekty":
Energa Elektrownie Ostrołęka | Ławeczka Józefa Psarskiego w Ostrołęce | Nadleśnictwo Ostrołęka | OTPS Ostrołęka | Mauzoleum bitwy pod Ostrołęką | Narew Ostrołęka | Ratusz w Ostrołęce | Koszary w Wojciechowicach | Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w OstrołęceOceń: Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce