Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce


Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce to wspaniała instytucja historyczna, która została utworzona z myślą o upamiętnieniu bohaterów naszej narodowej gospodarki. Położone jest w dogodnej lokalizacji, przy ulicy Traugutta, w pobliżu ważnej drogi krajowej nr 61, co czyni je łatwo dostępnym miejscem dla odwiedzających.

W tej placówce znaleźć można unikalne zbiorowiska pamiątek, które mają na celu dokumentowanie i zachowanie pamięci o żołnierzach wyklętych oraz o działalności powojennego podziemia antykomunistycznego. Ekspozycje i zbiory muzeum pozwalają zrozumieć trudną historię, a także trudności, przed jakimi stali w tamtych czasach polscy patrioci.

Historia

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce to kulturalna instytucja, która jest zarządzana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstało na mocy uchwały nr 409/XL/2013 Rady Miasta Ostrołęki, która została przyjęta 28 lutego 2013 roku. Ustalono w niej, że muzeum będzie nosić nazwę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce (w organizacji). Po wieloletnich staraniach, placówka została otwarta dla zwiedzających 1 marca 2022 roku, w dniu obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Uroczystość otwarcia odbyła się z udziałem m.in. wicepremiera Piotra Glińskiego.

Inicjatywa utworzenia muzeum zrodziła się dzięki propozycjom posła Arkadiusza Czartoryskiego oraz senatora Roberta Mamątowa. Wiele lat przed otwarciem, bo już w 2014 roku, złożono wniosek o powołanie placówki do ministra kultury, którym wówczas był Bogdan Zdrojewski. Niestety, wniosek ten został odrzucony, otrzymując zerową liczbę punktów w zakresie oceny ważności projektu dla polityki kulturalnej kraju.

Sytuacja zmieniła się w 2015 roku, kiedy minister Piotr Gliński podjął ostateczną decyzję o stworzeniu muzeum. Budynek muzeum oddano do użytku w 2019 roku, a od początku 2021 placówka ta stała się państwową instytucją kultury, co pozwoliło na dalszy rozwój jej działalności oraz ekspozycji.

Ekspozycja

Ekspozycja Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce znajduje się w budynku byłego aresztu śledczego, co dodaje jej charakteru i znaczenia historycznego. Multimedialna wystawa stała oferuje wgląd w fenomen polskiego antykomunistycznego ruchu oporu, który stawiał czoła sowietyzacji Polski po 1945 roku.

W ramach ekspozycji, zwiedzający mają możliwość zapoznania się z genezą ruchu oporu, co obejmuje zarówno czasy II Rzeczypospolitej, jak i pierwsze dni II wojny światowej. Tematyka wystawy obejmuje kluczowe zagadnienia polskie, ukazując je w kontekście międzynarodowej polityki, oraz przedstawia zmagania podziemia antykomunistycznego z władzami nałożonymi przez ZSRR.

Na wystawie szczegółowo opisano proces sowietyzacji kraju, analizując akcje zbrojne oporu – w tym największe bitwy oraz starcia, a także sylwetki żołnierzy wyklętych. Istotnym elementem są również zagadnienia związane ze stalinowskim wymiarem sprawiedliwości, obejmujące zbrodnie sądowe, propagandę komunistyczną oraz masowe mordy.

Zwiedzanie wystawy możliwe jest zarówno z przewodnikiem, który przybliży historię i kontekst wydarzeń, jak i samodzielnie, z wykorzystaniem audioprzewodnika, który oferuje szczegółowe opisy ekspozycji.

Dodatkowo, placówka dysponuje płatną strzelnicą cyfrową, gdzie można korzystać z replik broni długiej i krótkiej, takich jak MP 40, Mauser Kar98k oraz StG44, które odpowiadają oryginalnym parametrom. Muzeum oferuje również salę kinową, salę konferencyjną, księgarnię oraz kawiarnię, co sprawia, że jest to miejsce o szerokim zakresie działalności edukacyjnej i kulturalnej.

Przypisy

  1. Zmiana na stanowisku dyrektora Muzeum Żołnierzy Wyklętych [online], gov.pl, 30.04.2024 r. [dostęp 01.05.2024 r.]
  2. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – Wystawa stała [online] [dostęp 12.01.2023 r.]
  3. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – Strzelnica cyfrowa [online] [dostęp 12.01.2023 r.]
  4. Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce – BIP [online] [dostęp 12.01.2023 r.]
  5. a b Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce otwarte dla zwiedzających, w: W Sieci Historii, nr 5-6/2022, s. 6, ISSN 2300-6803.

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty związane z kulturą":

Ostrołęckie Centrum Kultury | Kino Jantar w Ostrołęce | Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce

Oceń: Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:23