Irena Mierzejewska-Grabowska


Irena Halina Mierzejewska-Grabowska, urodzona 28 czerwca 1937 roku w Ostrołęce, to znana postać w polskim środowisku medycznym. Jako pediatra, zyskała uznanie w swojej dziedzinie, oferując opiekę zdrowotną najmłodszym pacjentom.

Jednak jej działalność nie ograniczała się wyłącznie do medycyny. Irena Mierzejewska-Grabowska aktywnie angażowała się w życie publiczne i społeczne, pełniąc istotną rolę w strukturach państwowych. W latach 1989–1990 była przewodniczącą Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, co podkreśla jej zaangażowanie w sprawy społeczne oraz polityczne regionu.

Życiorys

Córka Mariana i Janiny z domu Jastrzębskiej. W 1955 roku ukończyła liceum ogólnokształcące w Ostrołęce, a w 1962 roku uzyskała dyplom ukończenia studiów lekarskich na Akademii Medycznej w Warszawie. Po zdobyciu wykształcenia, Irena Mierzejewska-Grabowska uzyskała specjalizację II stopnia w zakresie pediatrii oraz I stopnia z medycyny rodzinnej.

Jej kariera zawodowa rozpoczęła się jako asystentka, a następnie starsza asystentka w Przychodni Obwodowej w Olsztynie. Równocześnie pracowała w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, gdzie przez półtora roku była stypendystką Instytutu Matki i Dziecka. W latach 1968-1973 pełniła funkcję zastępcy kierownika Wydziału Zdrowia Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie.

Następnie objęła stanowisko wicedyrektora Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego od 1973 do 1983 roku. Później, w latach 1983-1991, pełniła rolę dyrektora tej placówki. W tym czasie, w 1991 roku, szpital odwiedził Jan Paweł II, który przebywał w Polsce z wizytą apostolską. Po zakończeniu kadencji w tej roli, Irena Mierzejewska-Grabowska kierowała w szpitalu poradnią reumatologiczną.

Była również aktywną osobą w życiu publicznym, wybierana na radną Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie oraz szefową jej komisji zdrowia. Jesienią 1989 roku objęła stanowisko przewodniczącej Prezydium WRN, zastępując Bogdana Mazurka; pełniła tę funkcję aż do likwidacji organu w połowie roku 1990. Dodatkowo, posiadała inne ważne funkcje, w tym szefowej olsztyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, wiceprezesa Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, członka zarządu Polskiego Towarzystwa Lekarskiego oraz prezes Fundacji „Pomóż Mi”.

Odznaczenia

Irena Mierzejewska-Grabowska otrzymała liczne wyróżnienia za swoje osiągnięcia i wkład w rozwój społeczny oraz ochronę zdrowia.

Wśród jej odznaczeń znajdują się:

  • Złoty Krzyż Zasługi przyznany w 1994 roku,
  • Odznaka honorowa „Zasłużony dla Warmii i Mazur”,
  • Odznaka honorowa „Za zasługi dla ochrony zdrowia”.

Przypisy

  1. a b c d Irena Mierzejewska-Grabowska. Encyklopedia Warmii i Mazur. [dostęp 02.03.2022 r.]
  2. 30-lecie wizyty Jana Pawła II w szpitalu – relacja z uroczystości. wssd.olsztyn.pl, 07.06.1991 r. [dostęp 02.03.2022 r.]
  3. Tadeusz Prusiński: A tak dobrze mu życzyłem. olsztyn24.pl, 03.02.2010 r. [dostęp 02.03.2022 r.]
  4. M.P. z 1994 r. nr 33, poz. 265

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Marceli Langowski | Melania Lipińska

Oceń: Irena Mierzejewska-Grabowska

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:13