Melania Lipińska


Melania Lipińska, ur. 1 stycznia 1865 w Ostrołęce, zm. 27 czerwca 1933 w Katowicach, to postać o wyjątkowym dorobku zarówno w dziedzinie medycyny, jak i historii medycyny. Jej edukacyjna ścieżka rozpoczęła się w Warszawie, gdzie ukończyła szkołę średnią, a potem kontynuowała studia medyczne na Uniwersytecie Paryskim, a także w Sztokholmie i Zurychu.

Była aktywną działaczką Gminy Narodowo-Socjalistycznej w Paryżu, co wskazuje na jej zaangażowanie w kwestie społeczne i polityczne. W 1900 roku, obroniła znaczącą pracę doktorską poświęconą historii kobiet w medycynie, zatytułowaną Histoire des femmes médecins. Praca ta zyskała uznanie za jej merytoryczną wartość oraz doskonały warsztat pisarski. W efekcie została nagrodzona przez paryską akademię medyczną nagrodą Victora Hugo za najlepszą pracę pięciolecia w dziedzinie historii medycyny, w wysokości 1000 franków.

Po uzyskaniu weryfikacji swojego dyplomu w Rosji, Melania powróciła do Paryża i aktywnie uczestniczyła w licznych zjazdach oraz kongresach naukowych. W 1903 roku, podczas zjazdu neurologów, wygłosiła referat dotyczący leczenia schorzeń żołądka poprzez autosugestię. Odczytała również prezentację na temat zalet diety wegetariańskiej w towarzystwie wegetariańskim, opartą na doświadczeniach klinicznych i badaniach laboratoryjnych Józefy Joteyko, z którą blisko współpracowała.

Po krótkiej wizycie w Warszawie w 1904 roku, podjęła pracę jako lekarz uzdrowiskowy w Luxeuil-les-Bains. Mimo że przed 1920 rokiem straciła wzrok, kontynuowała intensywną pracę naukową, wspierana przez lektorki. Była autorką wielu prac naukowych z zakresu historii medycyny, psychologii niewidomych oraz balneologii. Nieustannie rozwijała swoją pracę doktorską, co doprowadziło do wydania nowej, ilustrowanej wersji zatytułowanej Les femmes et le progrès des sciences médicales, która została opublikowana w Paryżu w 1930 roku.

Przypisy

  1. Melania Lipińska. Histoire des femmes médecins. „Thèse de médecine de Paris”. 613. Uniwersytet Paryski Wydział Medycyny.
  2. a b c d Teresa Ostrowska: Melania Lipińska. Internetowy Polski Słownik Biograficzny, 1972 r. [dostęp 14.07.2019 r.]
  3. Wiesław Śladkowski, Gmina narodowo-socjalistyczna w Paryżu wobec tradycji 3-majowej, „Acta Universitatis Lodziensis” Folia Historica t. 40, 1991 r., s. 49–60
  4. Personal. „Boston Evening Transcript”, 05.04.1902 r., s. 23

Pozostali ludzie w kategorii "Medycyna i zdrowie":

Irena Mierzejewska-Grabowska | Marceli Langowski

Oceń: Melania Lipińska

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:5