Antoni Jan Lenkiewicz, urodzony 25 października 1934 roku w Ostrołęce, to znana postać w polskim krajobrazie kulturowym oraz historycznym. Jest on nie tylko historykiem, ale również prawnikiem, co zwiastuje jego rozległą wiedzę oraz umiejętności analizy przeszłości.
Jako dziennikarz oraz publicysta, Lenkiewicz miał istotny wpływ na kształtowanie świadomości społecznej i politycznej w Polsce, zwłaszcza w czasach trudnych, kiedy jego działalność w opozycji antykomunistycznej zasługuje na szczególne uznanie. W trakcie PRL-u był bowiem więźniem politycznym, co stanowi ważny element jego biografii oraz świadectwo jego zaangażowania w walkę o wolność i demokrację.
Dzięki swojej pracy na rzecz społeczeństwa, Antoni Lenkiewicz zyskał również miano samorządowca, a jego osiągnięcia zostały docenione poprzez nadanie mu Orderu Orła Białego, jednego z najwyższych odznaczeń w Polsce.
Życiorys
Antoni Lenkiewicz to postać o bogatym życiorysie, który naznaczony jest zarówno osiągnięciami edukacyjnymi, jak i znaczącą działalnością społeczną. W 1964 roku z powodzeniem zakończył studia na Wydziale Historii, a dziewięć lat później, w 1973 roku, ukończył również Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Zdobył także tytuł doktora nauk prawnych w 1970 roku.
W jego młodzieńczej karierze ważną rolę odegrała działalność w Związku Harcerstwa Polskiego, do której należał w latach 1949–1949 oraz 1956–1963. Dodatkowo, w okresie 1949–1952, Lenkiewicz był jednym z założycieli konspiracyjnego Związku Skautów Polski Walczącej. Niestety, jego działalność została przerwana w październiku 1952 roku, kiedy to został aresztowany przez władze komunistyczne. W 1953 roku Wojskowy Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na 12-letni wyrok więzienia.
W swoim życiu przeszedł przez wiele zakładów karnych, takich jak Pasłęk, Olsztyn, Barczewo, Iława, Sosnowiec, Rawicz i Jaworzno, a także oboz pracy w Rudzie Śląskiej. W 1956 roku odzyskał wolność dzięki amnestii. Od 1959 do 1961 roku sprawował funkcję prezesa Studencko-Harcerskiej Spółdzielni Pracy Eweks. Jego kolejne aresztowanie miało miejsce w 1961 roku, a wynikiem tego było skazanie na 2,5 roku więzienia z powodu oskarżeń o prowadzenie działalności opozycyjnej w spółdzielni.
Następnie zatrudniony był jako referent ds. organizacyjno-prawnych w Wrocławskim Przedsiębiorstwie Transportu Budownictwa, ale w 1968 roku zwolniono go dyscyplinarnie. Powodem tego była jego odmowa napisania listu do żołnierzy polskich, którzy brali udział w inwazji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. W kolejnych latach Lenkiewicz był kierownikiem w różnych instytucjach, takich jak Wojewódzka Spółdzielnia Pracy Przeładunek we Wrocławiu oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przedsiębiorstwa Kopalnictwa Rud Metali Nieżelaznych.
W latach 70. aktywnie angażował się w Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz Studencki Komitet Solidarności, publikując teksty w pismach działających poza cenzurą. W 1979 roku dołączył do Konfederacji Polski Niepodległej, a w 1980 roku rozpoczął organizację bojkotu wyborów do Sejmu PRL. W sierpniu 1980 roku pracował w Międzyzakładowym Komitecie Strajkowym we Wrocławiu, gdzie współorganizował NSZZ „Solidarność”. Jako szef doradców prawnych związku na Dolnym Śląsku i delegat na I Krajowy Zjazd Delegatów, jego wkład w te wydarzenia był niezwykle istotny.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, Lenkiewicz został internowany między 13 grudnia 1981 roku a 23 grudnia 1982 roku. Do 1990 roku pozbawiony był możliwości pracy. Zasłynął z porwania przez funkcjonariuszy SB w 1985 roku, co zakończyło się skazaniem na 12 miesięcy więzienia za rzekome nawoływanie do niepokojów społecznych. Po odbyciu części kary, nadal angażował się w ruchy społeczne, współtworząc Komisję Interwencji i Praworządności „Solidarności”.
W latach 1989-1991 zasiadał w radzie politycznej KPN. Choć bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z ramienia tej partii, w latach 1990-1994 działał jako radny i przewodniczący Komisji Rewizyjnej, a swoje doświadczenia z tego okresu opisał w książce „zdRada naGminna m. Wrocławia”. Po przejściu na emeryturę w 1994 roku, Lenkiewicz nadal pozostawał aktywny jako redaktor naczelnym „Wrocławskiej Gazety Polskiej”.
Warto zaznaczyć, że był jednym z nielicznych, którzy domagali się odszkodowania za czas spędzony w internowaniu, co zakończyło się przyznaniem mu w styczniu 2008 roku kwoty 23 tysięcy złotych jako zadośćuczynienia.
Odznaczenia
Antoni Lenkiewicz, w swojej karierze, został uhonorowany wieloma prestiżowymi odznaczeniami, które poświadczają jego niezłomne zaangażowanie w sprawy narodowe oraz demokratyczne przemiany. W 2006 roku otrzymał Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski – nadany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej oraz za jego działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju.
W 2010 roku został odznaczony Krzyżem Solidarności Walczącej, który jest symbolem walki o wolność i prawa obywatelskie.
W 2022 roku Lenkiewicz otrzymał Order Orła Białego, nadany przez prezydenta Andrzeja Dudę, w uznaniu za jego niezłomność w obronie praw człowieka oraz wolności słowa w okresie PRL, a także za aktywne zaangażowanie w sprawy publiczne i wierność suwerennej Polsce.
Publikacje
Antoni Lenkiewicz to twórca wielu tekstów, które poruszają różnorodne tematy z zakresu polityki, prawa, filozofii oraz historii. Jego dorobek obejmuje zarówno artykuły, jak i szereg książek, w tym biografie i monografie.
Wśród jego wybitnych publikacji znajdują się:
- Józef Piłsudski,
- Kazimierz Pułaski,
- Mikołaj Kopernik,
- Walerian Łukasiński,
- Naczelni Wodzowie II Rzeczypospolitej,
- Wolność i Niezawisłość,
- Kawalerowie Krzyża Niepodległości (4 tomy),
- W zaułkach wolności,
- Zapomniany podpułkownik,
- Jan Mazurkiewicz-Radosław.
Przypisy
- Ordery Orła Białego w Święto Narodowe Trzeciego Maja. prezydent.pl, 03.05.2022 r. [dostęp 03.06.2022 r.]
- M.P. z 2022 r. poz. 656
- a b c d e f g h i j k l m n o p q r s t u v w Nota biograficzna w Encyklopedii Solidarności. [dostęp 03.05.2022 r.]
- M.P. z 2006 r. nr 84, poz. 848
- Historyk, działacz antykomunistyczny Antoni Lenkiewicz kawalerem Orderu Orła Białego [online], www.portalsamorzadowy.pl [dostęp 03.05.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Łukasz Kulik (samorządowiec) | Arkadiusz Czartoryski | Żaneta Cwalina-Śliwowska | Wiesław Piaściński | Bohdan Lewandowski | Janusz Grzyb | Olgierd Szpakowski | Marcin Grabowski (polityk) | Wiesław Opęchowski | Kazimierz Drzazga | Piotr Bogdanow (1904–1942) | Paweł Niewiadomski | Stanisław Zaczkowski (prezydent Ostrołęki) | Waldemar PawłowskiOceń: Antoni Lenkiewicz