Adam Kamień, którego data urodzenia przypada na 7 lutego 1965 roku, ma swoje korzenie w malowniczej Ostrołęce. Jest on uznawanym w Polsce aktorom teatralnym, filmowym oraz telewizyjnym, a jego kariera artystyczna obejmuje wiele znaczących ról i projektów.
Jego wszechstronność oraz umiejętność kreowania różnorodnych postaci sprawiają, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów w polskim środowisku kulturalnym, a jego zdolności aktorskie odnajdują uznanie wśród widzów oraz krytyków.
Biografia
Adam Kamień jest znanym polskim aktorem, który pochodzi z Ostrołęki. Tam zakończył edukację na poziomie podstawowym oraz średnim. Swoją miłość do aktorstwa ujawnił w szkole średniej, kiedy to pod okiem nauczyciela języka polskiego występował w amatorskim teatrze szkolnym. Równocześnie angażował się w aktywności artystyczne w grupie teatralnej „Arka”, która działała przy lokalnym domu kultury.
Po zakończeniu nauki w szkole średniej, Adam rozpoczął studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Jego debiut filmowy miał miejsce już podczas studiów w 1986 roku, kiedy to zagrał małą rolę w obrazie reżyserii Filipa Bajona pt. Magnat. Dwa lata później otrzymał już znaczącą rolę w filmie Kornblumenblau, który okazał się być dużym sukcesem i przyczynił się do zdobycia nagrody Brązowego Leoparda na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno.
Po zdobyciu dyplomu w latach 1990-91, aktor związał się z Teatrem Muzycznym w Gdyni. W tym okresie zyskał propozycję występu w musicalu Metro, który miał miejsce na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie (1991–1992). Adam Kamień brał również udział w występach na Broadwayu. Podczas pobytu w Nowym Jorku postanowił na dłużej związać się z USA, aby eksplorować nowe możliwości, pracując w cateringowej branży oraz jako model.
Powrócił do Polski na zaproszenie Jana Jakuba Kolskiego, który zaoferował mu rolę w filmie Cudowne miejsce. Ten film przyniósł wiele nagród i od tego momentu Kamień występował w praktycznie każdym projekcie Kolskiego. Rok 2000 uważany jest za kulminacyjny moment w jego karierze, ponieważ wystąpił w trzech produkcjach zaprezentowanych na festiwalu filmowym w Gdyni.
Niestety, po tym okresie, jego kariera teatralna nie rozwijała się tak, jak by sobie tego życzył. W wywiadach podkreślał, że od dłuższego czasu zmaga się z trudnościami finansowymi, ponieważ liczba ofert aktorskich znacznie się zmniejszyła i skupiają się głównie na rolach epizodycznych w serialach. W międzyczasie, aby zapewnić sobie środki do życia, podjął pracę jako kierowca w Polsce oraz opiekun osób starszych w Niemczech.
Filmografia
Filmografia Adama Kamienia jest bogata i różnorodna, obejmująca wiele różnych ról, z których każda ukazuje jego wszechstronność jako aktora. Poniżej znajduje się zestawienie najważniejszych filmów i seriali, w których występował.
- Magnat (1986) jako młody Jurek Zbierski,
- ESD (1986) jako Uczeń (niewymieniony w czołówce),
- Biała wizytówka (1986) jako młody Jurek Zbierski (1 odcinek),
- Bez grzechu (1988) jako Kandydat na studia (niewymieniony w czołówce),
- Pomiędzy wilki (1988) jako pilot,
- Kornblumenblau (1988) jako Tadeusz Wyczyński „Bławatek”,
- Pożegnanie jesieni (1990),
- Pas de deux (1990) jako Adam Porter,
- Napoleon (1990) jako Zamachowiec Fryderyk Stabs (niewymieniony w czołówce),
- Cudowne miejsce (1994) jako ksiądz Jakub,
- Szabla od komendanta (1995) jako młody Jakubek,
- Grajacy z talerza (1995) jako Cyrkowiec,
- Deborah (1995) jako Helmut Baraniewicz,
- Cwał (1995) jako Porządkowy na defiladzie,
- Wezwanie (1996) jako Laborant milicyjny,
- Niemcy (Germans, 1996) jako Kurt, asystent Sonnenbrucha,
- Ekstradycja 2 (1996) jako „Jasnowłosy”, brat Gundisa (2 odcinki),
- Komiwojażer (1997) jako Komiwojażer,
- Historie miłosne (1997) jako adiutant generała,
- Dom (1997) jako ksiądz (1 odcinek),
- Sto minut wakacji (1998) jako pracownik lotniska,
- Sto minut wakacji (1999) jako pracownik lotniska,
- Skok (1999) jako inspektor Bartosz,
- Nie ma zmiłuj (2000) jako Grzegorz, szef „Vin-Netu” we Wrocławiu,
- Enduro Bojz (2000) jako Szekspir,
- Daleko od okna (2000) jako Dolke,
- Przeprowadzki (2001) jako Sturmfuhrer Reutt, bratanek doktora Zygfryda Reutta (1 odcinek),
- Na dobre i na złe (2001) jako Leszek Kozłowski, ojciec Marcina (1 odcinek),
- Samo życie (2002-2010) jako policjant (12 odcinków) i Tomasz Miecznicki (4 odcinki),
- Camera Café (2004) jako Ryszard Domagała (1 odcinek),
- Pierwsza miłość (2004) jako ksiądz Stanisław,
- Rozdroże Cafe (2005) jako Arek Marcuch, mąż Katarzyny,
- Auschwitz. Naziści i „ostateczne rozwiązanie” (Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution’, 2005) jako Fritz Ertl, architekt SS, autor planów obozu Birkenau (1 odcinek),
- Sezon na kaczki (2006) jako ojciec,
- Palimpsest (2006) jako „Wazon”,
- Mrok (2006) jako Filip (1 odcinek),
- Plebania (2009) jako Sobiejuk (1 odcinek),
- Księstwo (2011) jako Psychoterapeuta,
- Sandland (2013) jako nauczyciel,
- Antyterapia (2014) jako „Mandżur”,
- Barwy szczęścia (od 2019) jako Norbert,
- W rytmie serca (sezon 5) (2019) jako świadek pobicia doktora Zycha (1 odcinek).
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Waleria Tomaszewicz | Leszek Bakuła | Antoni Filipowicz | Barbara Dzido-Lelińska | Alfred Markowski | Henryk Krauze | Wiesław Janusz Mikulski | Ewa Krauze | Cezary Olszewski | Filip Onichimowski | Agnieszka Stulgińska | Wiktor Gomulicki | Arek Czernysz | Izrael Sztern | Anna Kołakowska (ilustratorka) | Czesław DobekOceń: Adam Kamień