Dariusz Kiełczewski, urodzony 5 sierpnia 1967 roku w Ostrołęce, jest wybitnym polskim naukowcem, którego działalność obejmuje szeroki wachlarz dziedzin. W swojej karierze zajmuje się ekonomią, filozofią oraz twórczością literacką, będąc nie tylko poetą, ale również prozaikiem.
Obecnie pełni funkcję profesora Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie jego prace naukowe i wykłady przyczyniają się do rozwoju wiedzy w wielu obszarach.
Życiorys
Dariusz Kiełczewski to postać, której bogata historia edukacyjna i zawodowa obejmuje różnorodne doświadczenia. Ukończył szkołę podstawową w Krysiakach, a następnie I LO im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce. W latach 1985–1991 studiował na Wydziale Prawa Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku. Jego późniejsze osiągnięcia to uzyskanie w 1996 roku doktoratu w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a w 2005 roku – stopnia doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.
W okresie lat 80. zaangażował się w amatorski ruch teatralny, a także odniósł sukcesy jako laureat ogólnopolskich konkursów recytatorskich. Jego dorobek obejmuje m.in.:
- 1983 – turniej recytatorski im. J. Przybosia o Złoty Lemiesz,
- 1983, 1984 – Turniej Recytatorski im. C. Norwida Białe Kwiaty,
- 1984 – Ogólnopolski Konkurs Recytatorski na poziomie międzywojewódzkim.
Był również współpracownikiem Ostrołęckiej Grupy Teatralnej „Arka”, która została założona przez Pawła Opęchowskiego. W latach 1987–1990 pracował w białostockim radzie „Akadera”, gdzie pełnił rolę autora programów muzycznych i kabaretowych.
Obecnie pełni funkcję profesora na Uniwersytecie w Białymstoku na Wydziale Ekonomii i Finansów, członkowi Katedry Rozwoju Społeczno-Gospodarczego oraz uczestnika Rady Dyscypliny – Ekonomia i Finanse. Jest także redaktorem naczelnym „Optimum. Studia Ekonomiczne” i członkiem zespołu redakcyjnego pisma „Ekonomia i Środowisko”.
Wielokrotnie publikował prace naukowe, w sumie autor około stu publikacji dotyczących takich tematów jak:
- ochrona środowiska,
- ekonomia środowiska,
- etyka i filozofia ekologii,
- rozwój zrównoważony,
- konsumpcja zrównoważona.
Dodatkowo, Dariusz Kiełczewski wykazuje talent literacki jako poeta, eseista oraz krytyk literacki. W latach 1997–2005 był członkiem zespołu redakcyjnego „Kartki”, publikując także w takich czasopismach jak „Opcje”, „Studium” czy „Pracownia”. Jako członek kapituły Nagrody Literackiej im. W. Kazaneckiego był nominowany w 2001 oraz 2011 roku.
Autor książek
W dorobku literackim Dariusza Kiełczewskiego znajdują się liczne publikacje, które znacząco przyczyniły się do rozwoju wiedzy o ochronie środowiska oraz ekologii. Jego książki nie tylko ukazują różne aspekty tych dziedzin, ale również podkreślają wagę zrównoważonego rozwoju.
- 1998 – Mechanizmy rozwoju prawa ochrony środowiska,
- 1999, 2001 – Ekologia społeczna,
- 2004 – Konsumpcja a perspektywy trwałego i zrównoważonego rozwoju,
- 1994, 1997, 2008 – Ochrona środowiska przyrodniczego (współautor razem z Bożeną Dobrzańską i Grzegorzem Dobrzańskimi),
- 2008 – Konsumpcja a perspektywy zrównoważonego rozwoju,
- 2010 – Opowieści z Chruściela.
Autor tomów poetyckich
Dariusz Kiełczewski jest autorem kilku znaczących tomów poetyckich, w tym:
- 1999 – „Szkice”,
- 2001 – „Jeśli jest jakieś niebo”,
Oprócz poezji, Kiełczewski publikował również pod pseudonimem Dzwonka Chruszczuk, tworząc opowiadania w cyklu zatytułowanym „Opowieści z Chruściela”.
Przypisy
- a b Dr hab. Dariusz Kiełczewski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.10.2023 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Izabela Zbiegniewska | Michał Pszczółkowski | Rościsław Oniszczyk | Wiesław Grochowski (leśnik) | Janina Żaneta Mikulska | Wiesław Łagodziński | Zofia NiedziałkowskaOceń: Dariusz Kiełczewski