Rościsław Oniszczyk był wybitnym polskim matematykiem, który swoje życie poświęcił nie tylko nauce, ale również kształceniu kolejnych pokoleń studentów. Urodził się 15 marca 1913 roku w Ostrołęce, a swoją karierę akademicką związał z Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Opolu. Jego pasja do edukacji doprowadziła go do organizacji i zostania pierwszym rektorem Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, gdzie miał okazję wdrażać nowatorskie metody nauczania.
Oniszczyk zmarł 7 października 1991 roku w Opolu, pozostawiając po sobie trwały ślad w polskiej edukacji matematycznej oraz znaczący wkład w rozwój struktur akademickich w regionie.
Życiorys
Młodość
Rościsław Oniszczyk przyszedł na świat w 1913 roku w Ostrołęce, w rodzinie pochodzenia robotniczego. Ukończenie szkoły średniej miało miejsce w Brześciu nad Bugiem. Po zdobyciu świadectwa dojrzałości plans na kontynuację nauki kierowały go w stronę Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie rozpoczął studia matematyczne. Niestety, wydarzenia związane z wybuchem II wojny światowej zmusiły go do przerwania edukacji. W związku z trudnościami tamtego okresu, podjął pracę jako nauczyciel w niepełnej szkole średniej w Tomaszowie Lubelskim. By zminimalizować ryzyko represji ze strony okupanta, zdecydował się pracować jako robotnik w lokalnej mleczarni, gdzie zatrudniony był aż do 1944 roku. Po wojnie wrócił do nauczania i przez trzy lata uczył w szkole średniej we Włodawie, a równocześnie podjął decyzję o powrocie na studia na Uniwersytet Warszawski, uzyskując końcowy dyplom magisterski w 1947 roku.
Pobyt na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie
Po zakończeniu studiów, wkrótce wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej i przeniósł się na Dolny Śląsk. Jego pierwsze kroki zawodowe prowadziły do jaworskiej szkoły średniej, a w 1948 roku zamieszkał na stałe we Wrocławiu, gdzie początkowo pracował jako nauczyciel w szkole średniej. Później, do roku 1954, pełnił rolę wykładowcy w Wyższej Szkole Pedagogicznej, która powstała z Instytutu Pedagogicznego ZNP. Z chwilą przeniesienia uczelni do Opola w 1954 roku, Oniszczyk osiedlił się tam na stałe. W latach 1954–1961 pełnił znaczącą funkcję dziekana Wydziału Matematyczno-Informatycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej. W tym czasie uzyskał stopień naukowy doktora oraz tytuł docenta. Współpracownicy zapamiętali go jako niezwykle utalentowanego organizatora życia akademickiego, który miał kluczowy wpływ na kształtowanie struktur pionierskiej opolskiej uczelni.
Organizacja WSI w Opolu
W 1959 roku, na prośbę opolskiego oddziału Naczelnej Organizacji Technicznej, Oniszczyk zajął się organizacją Punktu Konsultacyjnego Politechniki Śląskiej w Opolu, prowadzącego wieczorowe studia inżynierskie, stając się jego kierownikiem. Rozpoczął wielkie wyzwanie o charakterze organizacyjnym, które polegało na pozyskiwaniu wykładowców z politechnik: Śląskiej i Wrocławskiej, jak również z opolskiej WSP, a także na zagwarantowaniu odpowiednich lokali do prowadzenia zajęć oraz stworzeniu laboratoriów. Wysiłki te przyniosły efekty, a w październiku 1959 roku rozpoczęły się zajęcia dydaktyczne na kierunku mechanika i elektrotechnika. Pierwsze dyplomy inżynierskie przyznawano studentom Punktu Konsultacyjnego dopiero w 1964 roku.
Punkt Konsultacyjny miał stanowić jedynie podwaliny do utworzenia samodzielnej uczelni technicznej w Opolu. W 1964 roku przedstawiciele władz województwa opolskiego, Rościsław Oniszczyk oraz przedstawiciele NOT, starali się u ministra szkolnictwa wyższego, Henryka Golańskiego, o zgodę na przekształcenie punktu konsultacyjnego w niezależny ośrodek naukowy, co niestety zakończyło się porażką. Z tego powodu Oniszczyk zdecydował się na dalszą rozbudowę lokalowej bazy uczelni oraz laboratoriów, co w efekcie doprowadziło do uzyskania pozytywnej zgody ministerstwa i powołania do życia 1 czerwca 1966 roku Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu, której Oniszczyk został pierwszym rektorem, sprawując tę funkcję przez trzy kadencje, aż do 1975 roku. W okresie jego lat kierowania, WSI zyskała praw do nadawania tytułu zawodowego magistra inżyniera na wszystkich trzech wydziałach: Budownictwa, Elektrycznego oraz Mechanicznego. Po ustąpieniu z pozycji rektora 1 września 1975 roku, Rościsław Oniszczyk objął stanowisko dyrektora Instytutu Matematyki, Fizyki i Chemii, którym kierował do swojej emerytury we wrześniu 1982 roku.
Odznaczenia
Wśród wyróżnień, które otrzymał Rościsław Oniszczyk, znajdują się istotne odznaczenia, odzwierciedlające jego dokonania oraz wkład w rozwój kraju.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Order Sztandaru Pracy II klasy,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka tytułu honorowego „Zasłużony Nauczyciel Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej”,
- Srebrny Krzyż Zasługi (1955).
Przypisy
- Historia Politechniki Opolskiej [on-line] [dostęp: 08.03.2012 r.]
- Wrocławskie Środowisko Akademickie. Twórcy i ich uczniowie, pod red. A. Chmielewskiego, Wrocław 2007 r., s. 232.
- a b c S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis. Ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004 r., s. 30.
- Wspomnienie o pierwszym rektorze WSI w Opolu Wiadomości Uczelniane nr 4 październik 1991 r., s. 3-4.
- M.P. z 1955 r. nr 86, poz. 1044.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Wiesław Grochowski (leśnik) | Janina Żaneta Mikulska | Wiesław Łagodziński | Zofia Niedziałkowska | Dariusz Kiełczewski | Izabela Zbiegniewska | Michał PszczółkowskiOceń: Rościsław Oniszczyk